
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 1 MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 65 V |
| Max Supply Voltage | 65 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Quiescent Current | 3.3 mA |
| Max Supply Current | 3.6 mA |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 65 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | Analog, PWM |
| Internal Switch | Yes |
| Applications | Automotive, Lighting |
Stock: 7
Distributors
pcbx
Unit Price$3.00758
Ext.Price$3.00758
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.00758 | $3.00758 |
| 10 | $2.54851 | $25.48510 |
| 25 | $2.35888 | $58.97200 |
| 50 | $2.18336 | $109.16800 |
| 100 | $2.02090 | $202.09000 |
| 300 | $1.95553 | $586.65900 |
| 500 | $1.89228 | $946.14000 |
| 1000 | $1.83408 | $1834.08000 |
